Novo istraživanje Sveučilišta u Hong Kongu predstavlja revolucionarnu metodu za otkrivanje zvijezda Populacije III, pružajući uvide u najranije faze svemira. Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Astrophysical Journal Letters, dobili su međunarodno priznanje.
Suvremena istraživanja bacaju sumnju na teoriju Mond, koja pokušava objasniti kretanja galaksija bez tamne materije. Nove studije, uključujući podatke s misije Cassini, pokazuju da Mondova teorija ne uspijeva objasniti gravitacijske pojave na različitim svemirskim razinama.
Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Acta Astronautica istražuje mogućnost da je umjetna inteligencija univerzalna prepreka u evoluciji civilizacija koje teže postati višeplanetarnim društvima. Ovaj rad baca novo svjetlo na Fermijev paradoks, sugerirajući da bi tehnološki napredak mogao predstavljati značajnu prepreku.
Astronomi s MIT-a otkrili su zvjezdanu svjetlost iz drevnih kvazara koja baca svjetlo na evoluciju prvih galaksija i supermasivnih crnih rupa. Proučavajući svjetlost stara više od 13 milijardi godina, tim pruža nove uvide u rani svemir.
Najnovija studija otkriva kako je Venera, planet sličan Zemlji, postao izrazito suh. Kroz napredne simulacije, znanstvenici su identificirali ključne procese u atmosferi Venere koji doprinose njezinom ekstremnom gubitku vode, pružajući uvide koji bi mogli objasniti atmosferske fenomene na drugim planetima.
Tim astronoma koristeći teleskop Gemini South, otkrio je kako razlike u kemijskom sastavu binarnih zvijezda potječu iz molekularnog oblaka njihova nastanka. Ova otkrića mogla bi promijeniti naše razumijevanje formiranja zvijezda i planeta.