Enceladus, Saturnov mjesec, s oceanom koji sadrži sve sastojke potrebne za život, postaje ključna destinacija za NASA-u i Europsku svemirsku agenciju. S planiranim misijama koje uključuju napredne analizatore, znanstvenici se nadaju otkrivanju mogućeg života.
U listopadu 2022. godine, međunarodni tim znanstvenika zabilježio je najsvjetliju erupciju gama zraka do sada, poznatu kao B.O.A.T. Otkriće je omogućilo nova saznanja o tome kako se stvaraju teški elementi u svemiru.
Nedavna supernova u galaksiji Vjetrenjača pružila je astrofizičarima priliku za testiranje teorija o kozmičkim zrakama. Unatoč očekivanjima, teleskop Fermi nije zabilježio gama-zrake, što otvara nova pitanja o procesima u svemiru i proizvodnji kozmičkih zraka.
Astronomi su u Mliječnoj stazi otkrili zvjezdanu crnu rupu mase 33 sunčeve mase, što predstavlja značajno otkriće u proučavanju svemirskih fenomena. Ova crna rupa, koja se nalazi samo 2000 svjetlosnih godina od Zemlje, pruža nove uvide u procese koji dovode do njezine formacije.
Istraživanje sustava HD 148937 otkrilo je neobične značajke. U njemu su dvije masivne zvijezde sudjelovale u nasilnom spajanju, stvorivši magnetnu zvijezdu i neobičnu maglicu. Otkrića dobivena s Europske južne opservatorije mogla bi promijeniti razumijevanje magnetskih polja masivnih zvijezda.
Znanstvenici sa Sveučilišta Kyushu u Japanu koristeći radioteleskop ALMA otkrili su kako protostelarni diskovi mladih zvijezda 'kihaju', oslobađajući magnetski tok. Ova otkrića pružaju novi uvid u formiranje zvijezda i mogu biti ključna za razumijevanje ovog procesa.
Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše iskustvo pregledavanja. Nastavkom pregleda ove web stranice slažete se s našom upotrebom kolačića. Za više informacija pročitajte našu Politiku Privatnosti.