Suočavanje sa starim prijetnjama u novom dobu: nuklearno oružje i svemirski ratovi | Karlobag.eu

U sjeni prošlosti i s novim tehnološkim dostignućima, svijet se ponovno suočava s idejom nuklearnog oružja u svemiru. Od hladnog rata do danas, napredak i prijetnje razvijaju se brzinom svjetlosti, utječući na globalnu sigurnost i svakodnevni život na Zemlji.

Suočavanje sa starim prijetnjama u novom dobu: nuklearno oružje i svemirski ratovi | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Sjedinjene Američke Države i Japan predvode inicijativu za razmatranje rezolucije od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koja, ako bude usvojena, ponovno potvrđuje međunarodne obveze prema Ugovoru o svemiru iz 1967. godine koji zabranjuje raspoređivanje i korištenje nuklearnog oružja u svemiru.

Inicijativa, koju vode američka ambasadorica Linda Thomas-Greenfield i japanski ministar vanjskih poslova Yoko Kamikawa, pokrenuta je nakon zabrinjavajućih izvještaja koji sugeriraju da Rusija možda razvija nuklearno sposobno protusatelitsko oružje. Kao stručnjak za svemir i nuklearno oružje, smatram ove izvještaje zabrinjavajućima, ali ne i iznenađujućima jer su nuklearna protusatelitska oružja bila predložena još tijekom hladnog rata šezdesetih godina prošlog stoljeća.

Za sada se malo zna o ovom oružju. Bijela kuća je izjavila da oružje nije operativno i ne predstavlja neposrednu prijetnju. Ruski predsjednik Vladimir Putin, pak, izjavio je da Moskva nema namjeru razvijati oružje koje bi stavilo Rusiju u suprotnost s njihovim obvezama prema Ugovoru o svemiru.

Ugovor iz 1967. godine, koji je ratificiralo 114 zemalja, uključujući SAD i Rusiju, u svom članku IV zabranjuje raspoređivanje nuklearnog oružja u svemiru. Ova zabrana proizašla je iz ozbiljnih zabrinutosti vezanih za utjecaj nuklearnih testova koje su SAD i Rusija provodile u svemiru početkom 1960-ih godina.

Najpoznatiji među tim testovima je Starfish Prime, nuklearni test proveden u niskoj Zemljinoj orbiti iznad južnog Pacifika u srpnju 1962. godine.

Nuklearne eksplozije u svemiru Ja sam istraživač u RAF Fylingdales, stanici za ranu upozoravanje na balističke projektile (BMEWS) na brežuljcima Sjevernog Yorkshira. Sastavio sam Arhiv Fylingdales, koji dokumentira 60-godišnju povijest stanice u praćenju svemira u potrazi za znakovima nuklearnog napada i praćenju sve većeg broja satelita u niskoj Zemljinoj orbiti.

Performanse elektroničkih sustava za ratovanje BMEWS testirane su tijekom Starfish Primea kako bi se razumjela otpornost na prekide uzrokovane nuklearnim eksplozijama u svemiru.

Za razliku od nuklearnih eksplozija na Zemlji, gdje oslobođena energija pretvara atmosferu u vatrenu kuglu, nuklearne eksplozije u svemiru oslobađaju svoju energiju kao visokoenergetske nabijene čestice, rendgenske zrake, intenzivne tokove neutrona i elektromagnetski puls (EMP). EMP se javlja kada gama zrake iz nuklearne eksplozije oduzimaju elektrone iz plinova u gornjoj atmosferi. To uzrokuje sljepoću radara, onemogućava komunikaciju i destruktivno preopterećuje energetske mreže.

Starfish Prime EMP je prvi put primijećen tijekom nuklearnog testa Starfish Prime. Oružje za testiranje lansirano je Thor raketom s otoka Johnston u sjevernom Pacifiku 8. srpnja 1962.

Neposredno nakon 23 sata po honoluluškom vremenu, Starfish Prime detonirao je 400 km iznad otoka Johnston. Termonuklearna eksplozija imala je snagu od 1,45 megatona, što je 1000 puta snažnije od bombe bačene na Hirošimu.

Blic detonacije mogao se vidjeti preko Pacifika, ispuniavši nebo briljantnim aurorima od Havaja do Novog Zelanda. Izvještaji iz Honolulua opisivali su auroru kao sastavljenu od krvavo crvenih i ružičastih boja.

Međutim, puls eksplozije bio je veći od očekivanog. Uzrokovao je električnu štetu na Havajima, gotovo 1000 km dalje, oštetivši opskrbu električnom energijom, isključujući ulične svjetiljke, ometajući telefonske mreže i pokrećući alarme protiv provala.

Učinak na satelite u niskoj Zemljinoj orbiti bio je dubok. Visokoenergetske čestice iz eksplozije formirale su radijacijske pojaseve oko Zemlje. Ovi su pojasevi postali intenzivniji zbog visokoenergetskih čestica iz ruskih nuklearnih testova u svemiru iznad Kazahstana, provedenih u listopadu 1962., koji su se spojili s radijacijom od Starfish Prime.

Tijekom sljedećih mjeseci, radijacija je oštetila i uništila trećinu satelita u Zemljinoj orbiti. To uključuje satelit AT&T Telstar, koji je lansiran dva dana nakon Starfish Primea, 10. srpnja 1962. Telstar je prenosio prve žive transatlantske televizijske slike 23. srpnja 1962. prije nego što je podlegao radijaciji Starfish Primea sljedećeg studenog.

Učinak testiranja nuklearnog oružja u svemiru potaknuo je vlade SAD-a i SSSR-a na dogovor o Ugovoru o ograničenom nuklearnom testiranju, dogovorenom u kolovozu 1963., i usvajanje Ugovora o svemiru 1967. godine.

Što bi se dogodilo danas? Tijekom nuklearnog testa Starfish Prime u orbiti je bilo samo 22 aktivna satelita. Danas ih je gotovo 10 000, s više od 8000 u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO). Ovi sateliti podržavaju sve aspekte života na Zemlji, uključujući bankarstvo, zdravstvo, opskrbu hranom, komunikacije, navigaciju, nadzor klime, znanosti o Zemlji i humanitarnu pomoć.

Sjedinjene Američke Države imaju daleko više satelita u orbiti od bilo koje druge zemlje, s 2926 aktivnih tereta u usporedbi s 167 koliko ih ima Rusija. Među njima su i usluge svemirskog interneta Space X's Starlink, koje uz podršku Ministarstva obrane SAD-a, pomažu ukrajinskoj vojsci u borbenim operacijama protiv ruskih snaga.

Stoga se konstelacija satelita Starlink navodi kao potencijalna meta za ruski nuklearni napad u svemiru koji bi koristio NEMP proizveden nuklearnom detonacijom kako bi uništio konstelacije satelita Starlink pržeći njihovu elektroniku. Preostala radijacija, kao u slučaju Telstara, vremenom bi uništila elektroniku preživjelih svemirskih letjelica – čineći njihove orbite opasnima za druge satelite.

No nuklearni napad na svemirsku infrastrukturu također bi neselektivno utjecao na život na Zemlji. I imao bi nesrazmjeran utjecaj na ranjive narode na globalnom jugu, koji se najviše oslanjaju na svemirske sustave za optimizaciju resursa poput sigurnosti hrane i upravljanja opskrbom vodom. Uništio bi i svemirske sustave saveznika Rusije, Kine, čineći njezinu svemirsku postaju Tiangong neobitavom oštećujući sustave za podršku životu na brodu.

Također je važno napomenuti da su sateliti članica NATO-a zaštićeni člankom 5. povelje saveza, koji članove obvezuje na kolektivni odgovor na napad na bilo koju drugu članicu. Napad bi mogao izazvati odmazdu protiv ruske vojne i strateške infrastrukture na Zemlji konvencionalnim oružjem. No to bi također povećalo rizik od daljnje nuklearne eskalacije.

Stoga raspoređivanje nuklearnog oružja u svemiru nije novi koncept. Ali Starfish Prime pokazao je da nema vojne vrijednosti i predstavlja neselektivne opasnosti za život na Zemlji kao rezultat oštećenja satelitske infrastrukture.

Juliana Seuss, stručnjakinja za sigurnost u svemiru s Instituta Royal United Services, naglašava da bi se takvo oružje moglo koristiti kada Rusija "iskoristi mnoge druge opcije, a gubitak saveznika više nije relevantan odvraćajući faktor."

Umjesto toga, takve situacije hrane morbidno političko kazalište nuklearne prijetnje i aluzije, služeći Rusiji u jačanju njezine blijede svemirske moći. U međuvremenu, u SAD-u, ove priče potiču nuklearnu anksioznost i podrivaju povjerenje u administraciju Bidena.

Zato je bilo važno da UN ponovno potvrdi svoju 50-godišnju međunarodnu obvezu prema Ugovoru o svemiru i ublažavanje široke štete od nuklearnog oružja u svemiru.

Original:
Michael Mulvihill
Prorektor, znanstveni suradnik, Sveučilište Teesside

Kreirano: ponedjeljak, 08. travnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.