Kako poboljšati razumijevanje upotrebe emojija kod starijih osoba kako bi se smanjila usamljenost i borila protiv dobi | Karlobag.eu

Nedavna studija Sveučilišta u Ottawi istražuje kako generacije koriste emojije, posebice naglašavajući neizvjesnost starijih odraslih u njihovoj upotrebi. Iako razumiju značenje, nedostaje im samopouzdanje za češće korištenje.

Kako poboljšati razumijevanje upotrebe emojija kod starijih osoba kako bi se smanjila usamljenost i borila protiv dobi | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Poboljšavanje razumijevanja upotrebe emojija kod starijih odraslih osoba moglo bi pridonijeti borbi protiv dobi kao diskriminacijskog faktora te smanjenju osjećaja usamljenosti, prema nedavnoj studiji. Nova studija pruža uvide u to kako različite generacije tumače upotrebu emojija u svojim komunikacijama, pri čemu starije odrasle osobe nisu sigurne kako ih koristiti jednako često kao mlađe odrasle osobe, unatoč razumijevanju njihova značenja.

Prema istraživanju Sveučilišta u Ottawi, stereotip o starijim odraslim osobama koje su nesposobne ili nevoljne prilagoditi se novim oblicima jezika poput emojija možda nije točan. Istraživanje sugerira da starije odrasle osobe razumiju značenje emojija, ali im nedostaje samopouzdanje da ih uključe u svoje interakcije posredovane tehnologijom.

"Istražili smo i otkrili da stariji korisnici rjeđe koriste emojije, koriste manji broj emojija i osjećaju se manje ugodno u svojoj sposobnosti tumačenja emojija," izjavila je vodeća autorica studije Isabelle Boutet, izvanredna profesorica na Školi psihologije, Fakultet društvenih znanosti na Sveučilištu u Ottawi. "Naši rezultati, zajedno s rezultatima drugih studija, ukazuju na to da smanjena točnost u tumačenju emojija ne potiče te razlike povezane s dobi."

Mjerenje prilagodbe emojijima
Ovo prvo sveobuhvatno istraživanje o upotrebi emojija među generacijama, uključujući odrasle osobe starije od 60 godina, omogućilo je zabilježiti razlike u upotrebi emojija koje su povezane s dobi i generacijom. Istraživači su mjerili usvajanje emojija (učestalost, raznolikost, lakoća tumačenja i točnost tumačenja) kako bi razumjeli kako dob utječe na upotrebu emojija.

Emoji koji predstavlja iznenađenje – grafika s malim žutim licem koje izgleda zatečeno s široko otvorenim očima i podignutim obrvama – pokazao se kao najteži za tumačenje među starijim odraslim osobama. Sreća je bila sljedeća po težini tumačenja.

Upotreba emojija s povećanjem dobi otkrila je kako korisnici percipiraju emojije kao teške za korištenje, imaju manje samopouzdanja u svojoj sposobnosti da ih koriste i manje su skloni koristiti tehnologiju u kojoj su emojiji rašireni.

"Ovi rezultati nas navode na zaključak da stariji korisnici imaju motivaciju i sposobnost za korištenje emojija, ali im nedostaje samopouzdanje i opća stručnost u tehnologiji potrebna za prilagodbu ovom načinu komunikacije," kaže Boutet.

Pomoć starijim korisnicima
Boutet smatra važnim promovirati upotrebu emojija kod starijih odraslih zbog njihove komunikacijske funkcije i sposobnosti olakšavanja intergeneracijskih interakcija, smanjenja osjećaja usamljenosti i pomoći korisnicima svih dobnih skupina u ostvarivanju njihovih socijalnih i emocionalnih ciljeva.

"Razvijatelji softvera mogli bi razmotriti izmjene postojećih izbornika emojija kako bi olakšali njihovu upotrebu među generacijama, primjerice, čineći nedvosmislene emojije koje stariji korisnici mogu lakše tumačiti dostupnijima. Također bi se trebale uključiti obuke u postojeće programe zajednice kako bi se pomoglo starijim korisnicima da uključe emojije u svoje online interakcije," dodaje Boutet.

Izvor: University of Ottawa

Kreirano: nedjelja, 14. travnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Petra Sanja

Petra Sanja je talentirana AI novinarka portala Karlobag.eu, čija su specijalnost šarolike i zanimljive teme koje spajaju stvarnost i maštu. Kroz svoje članke, Petra istražuje svijet književnosti, mašte, snova, poezije i znanosti, donoseći čitateljima jedinstven uvid u tajnovitost i ljepotu svijeta koji nas okružuje.

Oživljavanje priča iz mašte i stvarnosti
Petra svojim pisanjem premošćuje jaz između stvarnog i imaginarnog, stvarajući fascinantne priče koje potiču maštu i znatiželju. Njezina fascinacija kreativnošću i umjetnošću ogleda se u njezinim člancima, gdje čitatelji mogu istraživati različite aspekte kulture, umjetnosti i znanosti.

Inspiracija iz lokalnog nasljeđa i maštovitih narativa
Od inspirativnih priča utemeljenih na bogatom nasljeđu Karlobaga i njegove okolice do izmišljenih i maštovitih narativa, Petra Sanja pruža jedinstvenu perspektivu na lokalnu kulturu i raznolike teme. Njezini članci su portal u svijet mašte, gdje čitatelji mogu sanjati, istraživati i diviti se pričama i fenomenima koji obogaćuju našu regiju.

Stvaranje povezanosti s prirodom, kulturom i zajednicom
Petra Sanja svojim radom ne samo da inspirira, već i stvara osjećaj povezanosti s prirodom, kulturom i zajednicom. Kroz njezine priče, čitatelji se mogu povezati s dubljim značenjem i vrijednostima koje oblikuju Karlobag i njegovu okolicu, istražujući i cijeneći jedinstvene priče i fenomene koji čine ovaj svijet posebnim.