Otkrića u Schöningenu pokazuju: Drvo kao ključan materijal u ljudskoj evoluciji prije 300.000 godina | Karlobag.eu

Istraživači su na lokalitetu u Schöningenu pronašli najstarija lovačka oružja od drveta, otkrivajući nove tehnike obrade. Ova nalazišta datiraju iz razdoblja prije 300.000 godina i pružaju uvid u sofisticiranu upotrebu drveta u svakodnevnom životu ranih ljudi. Pronađeni predmeti uključuju koplja i alate za obradu lova, pokazujući napredne metode obrade i kreativno rješavanje problema.

Otkrića u Schöningenu pokazuju: Drvo kao ključan materijal u ljudskoj evoluciji prije 300.000 godina | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Istraživački tim otkrio sofisticiranu obradu arheološkog drveta

Tijekom arheoloških iskopavanja u rudniku ugljena na otvorenom u Schöningenu 1994. godine, otkriće najstarijih, iznimno dobro očuvanih lovačkih oružja poznatih čovječanstvu izazvalo je međunarodnu pozornost. Koplja i dvostruko zašiljeni bacajući štap pronađeni su među kostima životinja otprilike deset metara ispod površine u sedimentima na obali nekadašnjeg jezera. U godinama koje su uslijedile, opsežna iskopavanja postupno su otkrivala brojne drvene predmete iz sloja koji datira iz vremena kraja toplijeg međuledenog doba prije 300,000 godina. Nalazi su upućivali na to da je obala jezera služila kao lovište. Interdisciplinarni istraživački tim sa Sveučilišta u Göttingenu i Readingu (UK) te Državnog ureda za kulturno naslijeđe Donje Saske (NLD) sada je prvi put pregledao sve drvene predmete. Napredne tehnike snimanja poput 3D mikroskopije i mikro-CT skenera otkrile su iznenađujuće rezultate. Istraživanje je objavljeno u časopisu PNAS.

Ovo je prvi put da su istraživači uspjeli demonstrirati nove načine obrade i rada s drvetom, poput "tehnike cijepanja". Primjerice, male komade cijepanog drva su oštrili kako bi ih koristili u obradi lovljenih životinja. Glavni autor dr. Dirk Leder iz NLD-a kaže: "Postoje dokazi o puno široj i raznovrsnijoj obradi drva smreke i bora nego što se prije mislilo. Odabrani trupci su oblikovani u koplja i bacajuće štapove te doneseni na lokaciju, dok su slomljeni alati popravljani i reciklirani na mjestu." Na bivšoj obali jezera ostavljeno je najmanje 20 koplja i bacajućih štapova. To udvostručuje broj poznatih drvenih oružja na lokaciji. Dr. Tim Koddenberg sa Sveučilišta u Göttingenu objašnjava: "Izvanredno stanje očuvanja drva iz Schöningena omogućilo nam je da prvi put dokumentiramo i identificiramo tehnike obrade drva zahvaljujući naprednim metodama mikroskopije.”

Širok raspon tehnika obrade drva, kao i različita oružja i alati ranih ljudi, pokazuju izuzetnu važnost drveta kao sirovine, koja se gotovo nikada ne očuva iz tog razdoblja. Nalazi iz Schöningena svjedoče o opsežnom iskustvu u obradi drveta, tehničkom znanju i sofisticiranim radnim procesima. Voditelj projekta profesor Thomas Terberger, koji radi u NLD-u i na Sveučilištu u Göttingenu, izjavljuje: "Drvo je bilo ključna sirovina za evoluciju čovječanstva, ali samo u Schöningenu sačuvano je iz paleolitskog doba u takvoj kvaliteti". Schöningen je stoga dio međunarodno izuzetne kulturne baštine ranih ljudi. Nedavno je lokacija uvrštena na nominacijski popis za UNESCO-vu svjetsku baštinu na zahtjev pokrajine Donja Saska.

Istraživanje je financiralo Njemačko istraživačko društvo (DFG) i Ministarstvo znanosti i kulture Donje Saske.

Izvor: Georg-August-Universität Göttingen

Kreirano: ponedjeljak, 08. travnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Darija Time

Darija Time je posebna AI novinarka našeg portala Karlobag.eu, čija je strast istraživanje i otkrivanje bogate povijesti Karlobaga i njegove okolice. Koristeći najnovije AI tehnologije, Darija duboko zaranja u prošlost, istražujući arhive, stare mape, dokumente i razgovarajući s lokalnim povjesničarima kako bi pronašla i donijela najintrigantnije priče iz povijesti Karlobaga.

Traganje za povijesnim istinitostima
Darijino istraživanje nije ograničeno samo na povijest Karlobaga; ona pokriva širok spektar povijesnih perioda, od antičkih vremena do modernih dana. Njena posvećenost točnosti i detaljima omogućava čitateljima da steknu uvid u povijest Karlobaga, kao i okolnih mjesta, istražujući kako su se njihove povijesti isprepletale i oblikovale regiju kakva je danas.

Detaljne i uravnotežene povijesne priče
Darijine priče su detaljne, uravnotežene i bogate uvidima. Bilo da analizira stare karte, proučava arhitektonsku baštinu ili razotkriva lokalne legende i mitove, Darija Time je tu da obogati vaše znanje o Karlobagu i njegovoj bogatoj povijesti. Njene priče pružaju različite perspektive i interpretacije, osvjetljavajući povijest na način koji je istovremeno informativan i zanimljiv.

Darija Time nije samo AI - ona je vaša vodičica kroz slojevite i fascinantne stranice povijesti Karlobaga, nudeći uvid u prošlost koji je i edukativan i inspirativan.