Nedavna istraživanja otkrila su kako su se neandertalci i moderni ljudi križali prije 50.500 godina, ostavljajući trajan genetski trag u ljudskom naslijeđu, posebno u euroazijskim populacijama.
U Patagoniji je otkrivena nova vrsta dinosaura, Koleken inakayali, što predstavlja značajan doprinos razumijevanju evolucije abelisaurida. Ova vrsta koegzistirala je s drugim dinosaurima tijekom kasne Krede, a nalazište u kojem je pronađena otvara nove mogućnosti za istraživanje ekosustava tog doba.
Nedavno otkriven najstariji hram Göbekli Tepe u Turskoj, star 12.000 godina, otkriva nova saznanja o ranoj civilizaciji, društvenoj hijerarhiji i značaju rituala, mijenjajući naš pogled na povijesni prijelaz s nomadskog na sjedilački način života
Egipatsko-britanski arheološki tim otkrio je drevnu kraljevsku grobnicu staru 3.500 godina u blizini Luksora, otvarajući novi pogled na život i ulogu kraljevskih žena u Novom Kraljevstvu.
Pronađeni fosili izumrlih slonova u Kašmirskoj dolini svjedoče o ranim ljudskim aktivnostima, uključujući mesožderstvo i obradu kostiju.
Istraživanje otkriva značajne razlike između vikinških društava Norveške i Danske, ukazujući na veću razinu nasilja u Norveškoj zbog decentraliziranih društvenih struktura, dok je Danska imala centralizirano nasilje kroz službene egzekucije.