Novo istraživanje otkriva da su ljudi naselili Mallorcu mnogo ranije nego što se mislilo. Potopljeni most u špilji Genovesa pruža dokaze o ljudskoj prisutnosti starijoj od 6000 godina, mijenjajući povijesne pretpostavke o kolonizaciji Mediterana.
Vestalske svećenice bile su ključne figure u rimskom društvu, čuvajući sveti plamen božice Veste. Njihova uloga uključivala je mnoge rituale i ceremonije, a njihov zavjet čednosti bio je strog i neprekidiv. Otkrijte fascinantne detalje o njihovom životu i doprinosu Rimskom carstvu.
Nova istraživanja genoma iz kolektivne grobnice u Bréviandes-les-Pointes otkrivaju složene migracije i genetska križanja europskih populacija prije 4.500 godina. Ovi nalazi pružaju uvid u formiranje suvremenog europskog genoma kroz tisućljeća.
Katedrala Durham u Engleskoj suočila se s velikim financijskim izazovima u 1600-im godinama zbog inflacije. Inovativna rješenja svećenika pomogla su stabilizirati financije koristeći metode diskontiranja.
Nova studija otkriva postojanje izgubljene grane rijeke Nil koja je bila ključna za transport radnika i materijala tijekom izgradnje drevnih egipatskih piramida. Ova grana, nazvana Ahramat, omogućila je izgradnju piramida udaljenih od moderne rijeke, pružajući novi uvid u drevne metode gradnje.
Otkrića stijenske umjetnosti u istočnom Sudanu pružaju uvid u život drevnih pastira goveda i njihovo suočavanje s klimatskim promjenama. Analiziramo kako su se promjene u okolišu odražavale na njihov način života, od prehrane do kulturnog identiteta, ilustrirajući značajnu ulogu goveda u njihovim zajednicama.