Nedavna arheološka otkrića u Saudijskoj Arabiji pružaju novi uvid u drevne civilizacije koje su oblikovale kulturu i društvo na Arabijskom poluotoku. Detaljna istraživanja Umm Jirsan špilje otkrila su znatne dokaze o ljudskoj okupaciji i razvoju oazne poljoprivrede, ističući važnost suradničkog pristupa u arheologiji.
Otkriće u Somersetu, gdje su paleontolog s University of Manchester i lokalni stanovnici pronašli fosiliziranu čeljust golemog ihtiyoaura, dodaje novo poglavlje u razumijevanju prapovijesnih morskih gmazova. Fosili, stari 202 milijuna godina, pružaju uvid u život divova iz kasnog trijasa.
Uz pomoć financijske potpore Europskog istraživačkog vijeća, istraživački tim rekreirao je i analizirao pivo iz 1574. godine koje se zadnje kuhalo u dvorcu Dublin. Otkrili smo kako drevne metode i sastojci utječu na kvalitetu i okus piva, pokazujući važnost očuvanja baštinskih usjeva i zanatskih vještina.
Drevni Egipćani cijenili su svoja religijska uvjerenja i astronomsko znanje, ali do nedavno nije bilo jasno kakvu ulogu Mliječni put ima u njihovoj kulturi. Nova studija rasvjetljava ovu misteriju kroz povezanost s božicom Nut, koja simbolizira nebo i igra ključnu ulogu u solarnom ciklusu.
Nedavna arheološka otkrića na Jiigurruu, u skupini otoka Lizard Island, bacaju novo svjetlo na drevne pomorske mreže i sofisticiranu kulturu autohtonih zajednica sjevernog Velikog koraljnog grebena. Pronađena keramika, datirana na više od 1800 godina, svjedoči o nepoznatim aspektima povijesti Australije i njenih prvih naroda.
Istraživači su na lokalitetu u Schöningenu pronašli najstarija lovačka oružja od drveta, otkrivajući nove tehnike obrade. Ova nalazišta datiraju iz razdoblja prije 300.000 godina i pružaju uvid u sofisticiranu upotrebu drveta u svakodnevnom životu ranih ljudi. Pronađeni predmeti uključuju koplja i alate za obradu lova, pokazujući napredne metode obrade i kreativno rješavanje problema.