Novi načini dijagnosticiranja apneje u snu: istraživanje znoja | Karlobag.eu

Istraživanje Sveučilišta u Córdobi i IMIBIC-a koristi promjene u metabolizmu znoja za dijagnosticiranje težine apneje u snu. Ovo je prvi put da se znoj koristi u ovakve svrhe, pružajući novi uvid u razumijevanje i praćenje ove često podcijenjene bolesti.

Novi načini dijagnosticiranja apneje u snu: istraživanje znoja | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Surađivanje Sveučilišta u Córdobi i IMIBIC-a koristi, po prvi put, promjene u metabolizmu znoja za dijagnosticiranje težine apneje u snu

U grčkom jeziku, apneja (ἄπνοια) označava "odsustvo disanja". Stoga je opstruktivna apneja u snu bolest definirana prekidima u disanju, koji se ponavljaju dok osoba koja od nje pati spava. Osjećaj zaduhe, umora i pospanosti simptomi su koji muče pacijente. Ova bolest također je povezana s pojavom kardiovaskularnih poremećaja, pa je za rješavanje ovih povezanih problema potrebna adekvatna dijagnoza težine bolesti.

Promjene u metabolizmu ljudi s apnejom u snu ključne su za određivanje težine bolesti. Te se promjene obično analiziraju u krvi ili urinu. Međutim, u potrazi za manje invazivnom i dostupnijom alternativom, tim s Katedre za analitičku kemiju na Sveučilištu u Córdobi i Instituta Maimonides za biomedicinska istraživanja u Córdobi (IMIBIC), kojeg čine istraživači Laura Castillo, Mónica Calderón, Feliciano Priego i Bernabé Jurado, potvrdio je, po prvi put, potencijal uzoraka znoja za utvrđivanje težine apneje u snu.

"Analizirajući metabolom znoja i njegove promjene, uglavnom noću, bili smo u mogućnosti vidjeti u kojoj su fazi bolesti pacijenti," objašnjava Laura Castillo, glavna autorica studije. Za nju su prednosti korištenja znoja nad drugim uzorcima jasne: "to je neinvazivan i čist uzorak jer, za razliku od krvi, ne moramo uklanjati proteine, a mnogo je lakše analizirati i otkriti metabolite."

U ovoj studiji analizirani su uzorci znoja prije i poslije spavanja kod niza pojedinaca s apnejom u snu u različitim fazama, kao i kod kontrolne skupine bez bolesti.

U tim uzorcima, koristeći tehniku plinske kromatografije spojene s masenom spektrometrijom visoke rezolucije, identificirano je 78 metabolita i proučavane su njihove promjene, uglavnom povezane s proizvodnjom energije i oksidativnim stresom. "Mogli smo vidjeti kako sam metabolizam znoja ukazuje na te promjene tijekom spavanja zbog kojih se pogoršava proizvodnja energije osobe i povećava njezin oksidativni stres," kaže Castillo. Tako se, s personaliziranim praćenjem znoja koji se izlučuje tijekom sna osobe s bolešću, može pratiti njezin razvoj i mogući učinci, poput kardiovaskularnih problema. Ovaj metabolomski profil također je omogućio, u ispitivanju, razlikovanje između onih koji su patili od bolesti i onih koji je nisu imali i pripadali su kontrolnoj skupini.

Indeks za bolje razumijevanje bolesti
Osim što je uspostavila znoj kao dobar pokazatelj pri određivanju faze bolesti, ova studija također otkriva važnost uzimanja u obzir indeksa desaturacije kisika prilikom dijagnosticiranja.

Dijagnoza apneje u snu trenutno se temelji na Apneja-Hipopneja Indeksu (AHI), koji mjeri apneju u snu na temelju epizoda kratkog daha koje netko pati po satu (na primjer, bolest je teška kada netko ima 30 ili više epizoda po satu). Prema timu, ovaj indeks "ne pruža sve informacije o bolesti ili situaciji pacijenta u određenom trenutku" jer broji koliko ima događaja, ali ne i njihovu težinu.

Stoga su u svojoj studiji također potvrdili važnost korištenja indeksa desaturacije kisika, koji pokazuje koliko su epizode ozbiljne mjerenjem broja događaja u kojima se saturacija kisika smanjila za više od 3%. Nakon što su potvrdili linearnu vezu između ovog indeksa i AHI-ja, potvrđena je njegova valjanost, jer, osim podataka koje pruža AHI, također mjeri težinu uzimajući u obzir gubitak saturacije kisika.

Znanstveni rad (Castillo-Peinado, L. S., Calderón-Santiago, M., Jurado-Gámez, B., & Priego-Capote, F. (2023). Changes in human sweat metabolome conditioned by severity of obstructive sleep apnea and intermittent hypoxemia. Journal of Sleep Research, e14075 https://doi.org/10.1111/jsr.14075)

Kreirano: petak, 22. prosinca, 2023. sa uco.es, pismeno odobrenje
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.